Drugi po Dumbierze (2043m) szczyt Niżnych Tatr, jednej z największych i najbardziej malowniczych grup górskich Słowacji, 50 kilometrów na południe od granicy polskiej. Masyw Chopoka góruje nad słynną Doliną Demianowską od północy oraz Doliną Bystrą od południa.

U stóp CHOPOKA na wysokości 1000 – 1230 m npm powstało centrum narciarstwa i turystyki wysokogórskiej o europejskim standardzie JASNA i ZAHRADKI. Nowoczesne hotele i pensjonaty wraz z zapleczem turystycznym i gastronomicznym przyciągają turystów z całej Europy.

Zima w Niżnych Tatrach trwa od listopada do maja, a warunki śniegowe są tu lepsze niż w Tatrach Wysokich. Listopad, to częste opady śniegu tworzące warstwę podkładową. Od lutego do połowy marca pokrywa śniegowa powiększa się, okres ten charakteryzuje się najlepszymi warunkami narciarskimi. Połowa marca – początek maja – to czas dla lubiących narciarstwo wiosenne, w warunkach tworzącego się firnu. Trasy narciarskie w rejonie CHOPOKA zaspokoić mogą największych koneserów narciarstwa. Zarówno ci, co ledwo odróżniają tył od przodu nart, jak i wysokiej klasy sportowcy znajdą dla siebie w pełni satysfakcjonujące trasy.

Lokalizacja: Park Narodowy Tatry Niskie, północne i południowe stoki szczytu Chopok

Wysokość nad poziomem morza: 900-2024 m

TATRY NISKIE to łańcuch górski o długości 82 kilometrów biegnący przez środkową Słowację w kierunku wschód-zachód. Drugim pod względem wysokości szczytem Tatr Niskich jest Chopok liczący 2 024 m n.p.m. Ośrodek JASNA TATRY NISKIE znajduje się na PÓŁNOCNYM I POŁUDNIOWYM STOKU CHOPOKA. Dwa ośrodki Chopok Północ i Chopok Południe są od 2007 roku ponownie połączone wyciągami, a od sezonu zimowego 2012/2013 połączą je 2 nowoczesne kolejki linowe.

Tą najważniejszą i przełomową jest 24-osobowa gondola Funitel, która należy do najnowszych technologii na świecie. Zamontowanie kabiny na dwóch linach oprócz większego bezpieczeństwa transportu, pozwala na kursowanie kolejki nawet przy prędkości wiatru osiągającej 120 km/godz. Droga na szczyt poprowadzi ze stacji Priehyba (końcowa stacja 6-osobowej kanapy). Absolutną nowością na Słowacji jest wykorzystanie systemu linowego Twinliner – ukośny wyciąg, który zapewni transport narciarzy, snowboardzistów, a latem także turystów pieszych z Bielej Púti (Kolieska) na Priehybę. Kolejka zwiększy zdolność przewozową na Priehybie i będzie pomagać zwłaszcze w wietrzne dni, ponieważ z powodu wiatru 4-osobowa kanapa Jasná-Luková może pracować tylko w trybie ograniczonym. Częścią kompleksowego połączenia Chopoku Północ i Chopoku Południe jest także uruchomienie 15-osobowej gondoli w okolicy Kosodrevina – Chopok Południe.

SEZON ZIMOWY

NARTY I SNOWBOARD

JASNÁ TATRY NISKIE to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji, który ma najlepsze naturalne warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Oferuje ponad 45 km idealnie przygotowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, odpowiednich dla początkujących, rodzin z dziećmi, zaawansowanych narciarzy, jak również do organizacji zawodów na światowym poziomie. Nowoczesny system naśnieżania o długości ponad 26 km gwarantuje śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku. Sezon zimowy z reguły trwa od początku grudnia do końca kwietnia. Na dwóch trasach zjazdowych istnieje możliwość wieczornego szusowania. Na szczycie Chopok działają 29 wyciągi i kolejki linowe, które są w stanie przetransportować 30 744 osób na godzinę.

INNE ATRAKCJE

Wiele interesujących imprez w ośrodku przez cały sezon. Trendy SNOWPARK stworzony specjalnie z myślą o początkujących, jak i doświadczonych miłośnikach białego szaleństwa oraz wyznawcachfreestyle. Ośrodek zapewnia wspaniałe warunki dla skialpinistów, amatorów jazdy freeride’owej(stanowi część freeride tour WFT) oraz miłośników nart biegowych. Oprócz jazdy na nartach i desce snowboardowej w ośrodku można uprawiać łyżwiarstwo i hokej na nowym lodowisku na Bielej Púti. Sporą popularnością cieszy się również Skifox, Snowscoot, Snowbike i nocna jazda na sankach.

KARNETY / SKIPASSY

Nowością jest komfortowy system bramek z bezdotykowymi karnetami.

Wielodniowe karnety obowiązują również w innych ośrodkach w Tatrach Wysokich i w Aquparku Tatralandia (ośrodki sportów zimowych Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso, Starý Smokovec – oddalone zaledwie o godzinę drogi samochodem, Tatralandia – największy aquapark na Słowacji, oddalony o 20 min. drogi samochodem). Honorujemy również Slovakia Super Skipas – wspólny karnet 7 największych ośrodków sportów zimowych na Słowacji (108 km tras zjazdowych).

USŁUGI

Usługi dodatkowe w ośrodku skupiają się wokół stacji początkowych wyciągów narciarskich. Ośrodek jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Usługi świadczone pod marką TATRY MOTION: największa szkoła narciarska i snowboardowa, świetnie wyposażone wypożyczalnie sprzętu, najwyższej jakości serwis, komfortowe przechowalnie oraz sieć markowych sklepów sportowych…

DLA DZIECI

Specjalnie dla dzieci stworzono Maxiland na Bielej Púti – największy ośrodek zimowy dla dzieci na Słowacji zajmujący powierzchnię ponad 4 tys. m2 z 3 wygodnymi ruchomymi bieżniami, ciekawym programem animacyjnym i całodzienną profesjonalną opieką nad dziećmi. Rodziny z dziećmi mogą zakosztować zjazdu z wysokości 1670 m n.p.m. po niezbyt wymagającej trasie Turystycznej o długości ponad 4 km. W ośrodku znajduje się już prawie 10 km niebieskich tras ze sztucznym naśnieżaniem. Pierwszą restaurację na stoku stworzoną dla dzieci, pełną bernardynów możecie odwiedzić w Jasnej w ośrodku Otupné.

GASTRONOMIA

Nowoczesne restauracje samoobsługowe oraz restauracje a la carte wprost na stoku z wyśmienitą kuchnią i szeroką ofertą dań. Słoneczne tarasy widokowe z przepiękną panoramą Tatr lub rozgrzewająca atmosfera kominka wewnątrz. Szybkie przekąski wprost po zejściu ze stoku, pyszne drinki, dobra muzyka i wyśmienita zabawa w ciągu dnia i wieczorem w nowych barach apres ski.

PO SZALEŃSTWIE NA STOKU I WIECZOREM Niczym niezakłócony relaks, luz i wyśmienitą zabawę po białym szaleństwie na stoku zapewniają nowoczesne centra hotelowe wellness&spa w ośrodku oraz w Aquparku Tatralandia. Niezwykłe doznania kulinarne gwarantuje kolacja w Von Roll restaurant na Lukovej połączona z nocną jazdą ratrakiem. Największy Music Club w okolicy HAPPY END, mogący pomieścić ponad tysiąc osób, jest wprost stworzony do niekończących się imprez apres-ski dla narciarzy i snowboardzistów. O wyśmienitą oprawę muzyczną imprez w całym sezonie zimowym dbają świetni DJ-e, zespoły wykonujące znane hity oraz koncerty na żywo przy zastosowaniu najwyższej jakości sprzętu FUNKTION ONE.

Poniżej widzimy panoramę Chopoka z najważniejszymi trasami zjazdowymi i hotelami:

DANE STATYSTYCZNE CHOPOK PÓŁNOC & POŁUDNIE:

kolejki i wyciągi ilość pojemność przewozowa
łącznie 29
 30 744 osób/godz.
 wyciągi 18 10 740 osób/godz.
krzesełkowe 7 12 000 osób/godz.

2 sześcioosobowe, 1 dwuosobowa, 4 czteroosobowe

kabinowe 4 8 004 osób/godz.

24-osobowy funitel, 15- i 8-osobowa gondola, 50-osob. twinliner

z tego odpowiednie dla dzieci 11 wyciągi – Lúčky, Brhliská, Otupné; kabinowe wyciągi;

wyciąg krzesełkowy – Biela Púť;

3 pasy – MAXIland Biela Púť

przewóz rowerów i hulajnóg 1 Chopok północ 6-osobowa kolejka Záhradky
nartostrady ilość długość
łącznie 39
45 030 m  (91 ha)
łatwe 23,80 % 10 735 m
średnio trudne 40,40 % 18 210 m
trudne 15,80 % 7 125 m
skiroads 10 8 960 m
jazda wieczorna 2 2 580 m
Chopok północ Biela Púť; Chopok północ Záhradky Pretekárska
snow park 1 Chopok północ Otupné
freeride 5 5 freeride stref
sztuczne zaśnieżanie 26 495 m w pełni automatyczny wysokociśnieniowy system sztucznego naśnieżania Johnson Controls Neige – 388 punktów
utrzymywanie tras 13 urządzeń typu   Kässbohrer
trasy do nart biegowych 2 Chopok północ trasa   –  Tri vody; 

Chopok północ trasa   – Lúčky

trasy rowerowe – zjazd ilość długość
łącznie 4
trudna 1850 m, 2 średnio trudna 6000, łatwa 4900 m

DEMANOVSKA DOLINA

TRI STUDNICZKI****- nowoczesny, luksusowy hotel, położony na początku Demianowskiej Doliny, w osadzie Tri Studniczki

CHATA KOŻIAR – turystyczny hotelik położony na polanie Repiska, 1 km w prawo w bok powyżej Jaskini Demanowskiej z pięknym widokiem na Chopok

LIMBA** – pensjonat obiekt położony u wylotu Demanowskiej Doliny, w osadzie turystycznej Tri Studniczki, w odległości 7 km od stacji narciarskiej Zahradky.

APARTAMENTY CHOPOK** – oddane do użytku w lipcu 2003, eleganckie apartamenty położone w Demianovej, przy głównej drodze 9 km przed Zahradkami.

LIPTOVSKI JAN, LIPTOWSKI MIKULASZ

Liptowski Jan – turystyczna osada położona na wysokości 690 m npm. w Dolinie Janskiej, u podnóża Niskich Tatr, 8 km od Liptowskiego Mikulasza. Słynie z ciepłych, leczniczych, siarkowych źródeł. W lecie czynne są baseny z termalną wodą o temperaturze 26oC.

MAJ*** -pięknie położony w dolinie ok. 1 km powyżej Liptowskiego Jana, blisko wyciągów narciarskich Javorovica.

DUMBIER** – skromny obiekt, pięknie położony w dolinie ok. 1 km powyżej Liptowskiego Jana, blisko wyciągów narciarskich Javorovica.

Liptów, którego stolicą jest Liptowski Mikulasz to szeroka kotlina położona pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Tatrami Niskimi. Słynie z szeregu turystycznych atrakcji. Najbardziej znane to Demianowska Jaskinia Slobody i Jaskinia Lodowa, termalne kąpielisko w Besenowej (czynne cały rok) i jezioro Liptowska Mara utworzone przez zaporę na rzece Wag z centrum sportów wodnych w Liptowskim Trnowcu.

APARTAMENTY NEMEC (3+1os) – położone w Liptowskim Mikulaszu, Ondrasova

KWATERY PRYWATNE – położone w dzielnicy willowej w Liptowskim Mikulaszu